{:mk}”Aeroservis” ќе се стави во употреба третиот L-410

{:mk} Чешка авиони производител на Авиони Индустрии објави трансферот на авиони L-410UVP-E20 од фабриката, кој се наоѓа во Kunovice, чешка, Русија. Како што е соопштено Atory авионот производителот, 19-седишта машина ќе се реализира во Zabaykalsky авиокомпанија “Aeroservis” низ Државата транспорт лизинг компанија (gtlk). Третиот L-410 од авиокомпанијата “Aeroservis” ќе биде испратен на прилагодување на Ural […]

{:mk}Далеку Источна авиокомпанија “Аурора” има сподели своите планови за развој до 2025

{:mk} Далеку Источна авиокомпанија “Аурора” има заеднички планови за развој до 2025, Превозникот е на чекање за двојно зголемување во бројот на патници, на возниот парк проширување и отворање на 50 нови дестинации. Покрај тоа, операторот има намера да изгради основа за одржување авион хангар на островот. На Сахалин 4 ноември Советот на инвестициска активност […]

{:mk}Rostec ја презеде контролата на проектот NSSA

{:mk} Весникот “Ведомости” Државната Корпорација “rostec” доби контрола на компанијата “national воздух брза помош услуга” (NSA; заеднички проект на државната Корпорација “rostec” и Санкт Петербург хеликоптер центар “Хели-вози”), тоа е пријавен во врска со вработените на двете компании на хеликоптери. Трансакцијата се одржа во текот на летото на 2019, условите не беа обелоденети. Да се […]

{:mk}Ножеви експлодира на небото

{:mk} Во опаѓање во последниве години, оперативни летање комерцијални хеликоптери Русија до крајот на 2018 конечно влегоа во мал плус и изнесува 402 илјади часа (+4%). Главен двигател на растот повторно стана летови во интерес на авионот додека на нафта и гас на пазарот не е расте. Во 2018, имплементација на државната проекти за развој […]

{:mk}Хеликоптерски пилоти во потрага за лифт сила

{:mk} Во опаѓање во последниве години, оперативни летање комерцијални хеликоптери до крајот на 2018 конечно влегоа во мал плус. Главен двигател на растот беа на летови во интерес на авионот додека на нафта и гас пазарот е се уште во стабилна се откажам. Сепак, во случај на monopolization на еден сегмент на медицински транспортните оператори, […]

{:mk}STLC примил пратка на четири хеликоптери Ми-8AMT

{:mk} Државата транспорт лизинг компанија (gtlk) има примено од Ulan-Уде авијација растенијата (U-UAZ, влегува во холдинг “Хеликоптери од Русија”) партија на четири хеликоптери Ми-8AMT. Авионот доставени според договорот во девет Ми-8AMT и шест Ми-8MTV-1 склучен во декември 2018. Сите четири автомобили ќе бидат предадени на авиокомпанијата “SKOL”, вклучувајќи за употреба во Krasnoyarsk територија и во […]

{:mk}MATZ се зголеми ефикасноста

{:mk} Во јуни 2018, државата јавната установа “Москва авијација центар” (ДУШЕЦИ) донесе одлука да се задржи круг-часовна режим на се види на санитарните хеликоптери влезе во прагот на капитал во светското Првенство ФИФА-2018 на континуирана основа, поради високата побарувачка за итна медицинска помош во текот на ноќта. Од почетокот на април 2019-за-ден должност започна со […]

{:mk}”Отворањето на воздушниот простор може да биде фактор кој придонесува за зголемување на бројот на руски-изградена авиони”

{:mk} Хеликоптерот индустриска Асоцијација (HIA) ги обединува поголемиот дел од водечките компании кои работат во индустријата. Во интервју за Шоуто на Набљудувач Претседател на организацијата Михаил Kazachkov (исто така на чело “RVS-холдинг”) го сподели своето гледање на развојот на HeliRussia изложба, како и воздухот брза помош и хеликоптер услуги на пазарот. Михаил Kazachkov, Претседателот

{:mk}”Ansty” опремени со медицински модули инкубатори

{:mk} Компанијата “руските хеликоптерски системи” (RVS) има добиено прво медицински модул за Ansat хеликоптер е опремен со инкубатори за транспорт на бебињата. Модулот е наменет агрегат растенијата на Казан (KAZ). Транспортен инкубатор за деца во медицински модул всушност одговара на ниво на специјализирани здравствени институции, со што се овозможува при транспорт на пациентот или

{:mk}Сечилото е различен шмек

{:mk} Рускиот пазар на хеликоптер услуги се соочува не се најдобри времиња. Од “ер транспорт преглед” не постојат статистички податоци за Транспорт расчистување на комората за 2018, но ние знаеме дека од 2013 до 2017 оперативни лет хеликоптери ХА Русија падна за 14%, да 388 илјади часа е нов рекорд во тековната деценија. Дури и […]